U nás na CSŠ v Humennom pôsobí za katedrou šesť učiteľov, z toho dvaja učia na prvom stupni.
Práve jedného z nich by sme Vám radi bližšie predstavili. Učí u nás už 24 rokov a momentálne svoje vedomosti odovzdáva prváčikom. Je ich blízkym priateľom, je náročný, no zároveň láskavý a je vzorom pre svojich zverencov. Volá sa Janko Bačišin.
1. Kedy a prečo si sa rozhodol, že sa staneš učiteľom?
Kde sa piesok lial a voda sa sypala, tam niekde vznikalo moje povolanie .... Pred 29 rokmi som si povedal, že chcem ostať večne mladý, večný študent, večne detský ... Rimania hovorili, že koho chceli bohovia potrestať, urobili ho učiteľom. Našťastie ja mám iného Boha. To úžasné množstvo detí, čo mi prešlo rukami, beriem ako veľký dar a prajem im šťastný život. Už teraz učím deti žiakov, ktorých som učil. Ďakujem im za dôveru.
2. Učiť malých prváčikov nie je jednoduché. Nástup do školy je pre nich veľkou zmenou. Nový kolektív, učiteľ, prostredie, pravidlá ... Ako to spolu zvládate?
Zvykáme si na seba, mladé včielky sú plné energie každé ráno. Je super, že aj na druhý deň prišli všetci do školy ... V triede to veľmi často vyzerá ako v úli a ja verím, že príde čas, kedy budeme zbierať med.
3. Na čo si malí prváčikovia zvykajú najťažšie? A naopak, čo im nerobí problémy?
Mantinely (pravidlá) sú to, čo nám dovolí hrať rôzne hry, spolunažívať či prežiť na cestách. Niektorí sa doteraz hrali na veľmi širokých ihriskách a zúženie mantinelov znášajú trošku ťažšie. Klasické nutkanie zabehať si na chodbe a v triede je stále silnejšie ako uvedomenie si možných dôsledkov. Takže v triede je niekoľko budúcich Jankov Volkov, hviezdy NHL, zápasníkov, tenistov, herečky, ale ja verím, že z úľa vyletia hlavne dobrí ľudia a pevné osobnosti.
Včielky veľmi rady spievajú a ja ich veľmi rád počúvam ...
4. Aké moderné metódy využívaš v 1. ročníku a v ktorých predmetoch?
Naša škola ako jediná v Humennom učí matematiku Hejného metódou, kde deti samé objavujú svet čísel, telies, prostredí ... Decká chodia do školy mesiac a už si zvykli na rannú partiu šachu, samostatné riešenie úloh na interaktívnej tabuli. Veľmi radi pracujú (hrajú sa) s kockami, čo je výborné pre jemnú motoriku i priestorové vnímanie. Od prvého dňa nemali problém obsluhovať Brejkyautomat. V októbri sa im veľmi zapáčili ranné modlitby ruženca v kaplnke, kde ich výborným spôsobom uviedol pán kaplán Fogaš. Doteraz im znie v ušiach siréna (sila modlitby panny Márie).
5. Môžeš sa podeliť s nejakou vtipnou situáciou z triedy?
Vtipné je každé ráno, keď sa jeden dospelý chlap postaví pred 21 hobitov a popoludní sa teší, čo sa od nich naučil. Zatiaľ najpopulárnejšou miestnosťou na škole je toaleta, čo je dobrou reklamou pre firmu, ktorá ju robila ... Keď žiaci počuli, že na WC sa chodí cez prestávku, pochopili to tak, že tam musia chodiť cez prestávku ... :)
6. V čom je podľa teba vzdelávanie prvákov výnimočné?
Je to veľká zodpovednosť – deti si vytvárajú vzťah k učeniu, k povinnostiam, ku škole...Ale je to aj veľký dar – ostávate v čistom detskom svete ...
7. Ktorý predmet učíš najradšej a prečo?
Učím ich matematiku, angličtinu, prvouku, hudobnú výchovu, telesnú výchovu. Na každej hodine vynikne iné dieťa, a preto má každá hodina svoje čaro. Najväčší progres bude vidno po roku v matematike a v angličtine, ale ako som vravel, deti sa rady hýbu a rady spievajú. Preto na hudobnej a telesnej mám rád ich spontánny prejav ... J