• Školská jedáleň

• O školskom stravovaní

• Všetci vieme, že deťom treba podávať pestrú a najmä energeticky vyváženú stravu. Na výživu v detskom veku sa kladú zvýšené nároky s tým, aby obsahovala adekvátne množstvo živín potrebných pre normálny rast a vývoj dieťaťa.

Práve v detskom veku má školské stravovanie významné postavenie a plní viacero úloh. Školská jedáleň môže byť realizátorom nových trendov v správnej výžive. Okrem toho, že vďaka školskej jedálni majú niektoré deti jedno kvalitné teplé jedlo denne, je jedáleň miestom, ktoré svojich stravníkov vedie ku kultúre stolovania, spoločenskému správaniu a hygienickým návykom. Deti sa učia konzumovať podstatne širší repertoár jedál, teda aj také jedlá, ktoré sa v rodine nevaria. V každej domácnosti sa obmieňa určitý, obmedzený počet jedál, podľa tradície či obľúbenosti.

• Vyvážená strava

• Výživa v detskom veku musí byť nutrične vyvážená. Mala by obsahovať všetky živiny potrebné na vývoj a rast, metabolizmus a ostatné telesné funkcie. Každý chod počas dňa má obsahovať vyvážený pomer:

Prijímanie stravy by malo byť v pravidelných intervaloch päťkrát denne s nasledovnou energetickou bilanciou:

• raňajky - tvoria 25 % prijatej energie počas dňa,
              • desiata - 10 %,
              • obed - 35 %,
              • olovrant – 10 %
              • večera – 20 %.

Medzi jednotlivými chodmi nie je odporúčané dopĺňanie nevhodných kalórií, akými sú sladkosti, podávanie sladených nápojov či chuťoviek, ktoré z hľadiska nutričných hodnôt charakterizujeme ako prázdne. Pred nástupom dieťaťa do predškolského zariadenia a do školy má rodič prehľad o skladbe taniera svojho potomka. Nástupom do štátnych zariadení je však strava dieťaťa v „rukách“ vyhlášky o zariadení školského stravovania č. 330/2009 Z. z.