19. októbra 2015 sa vybraní študenti nášho gymnázia zúčastnili Vedeckej roadshow na Technickej univerzite v Košiciach. Spoznali sme fascinujúci svet vedy a technických vynálezov. Domov sme si odniesli poznatky o tom, ako fungujú moderné technológie vo vede i v bežnom živote.
RNDr. Marta Vajsová
Fotogaléria
Vedecká roadshow Košice
„ ... A SLOVO BOLO U BOHA“
Pozvánka na súťaž – „ ... A SLOVO BOLO U BOHA“
Propozície a organizačné pokyny k súťaži
Prihláška: Prihlaska_2015.docV súlade s propozíciami, ktoré k ekumenicky ponímanej súťaži v prednese kresťanskej poézie a prózy vydal hlavný organizátor – Združenie katolíckych škôl Slovenska, Spojená škola Sv. Rodiny v Bratislave – uskutoční sa pre východné časti Prešovského a Košického kraja krajské kolo súťaže
dňa 8. decembra 2015 (utorok), so začiatkom o 9.00 hod. sv. omšou v kaplnke Cirkevnej spojenej školy, Duchnovičova 24, 066 01 HumennéSúťažiť sa bude v dvoch základných kategóriách:
- prednes poézie
- prednes prózy
v piatich vekových skupinách:
a) mladší žiaci (1. – 4. ročník ZŠ)
b) starší žiaci (5. – 6. ročník ZŠ, resp. žiaci prímy 8- ročných gymnázií)
c) starší žiaci (7. – 9. ročník ZŠ, resp. žiaci sekundy, tercie a kvarty 8-ročných gymnázií)
d) študenti stredných škôl
e) dospelí
Z každej kategórie a vekovej skupiny prvý v poradí postupuje do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční 2. apríla 2016 v Bratislave.Z organizačných dôvodov prosíme, aby ste najneskôr do 30. novembra 2015 poslali na adresu školy (poštou alebo e-mailom) priloženú návratku.
Zároveň prosíme všetkých minuloročných, ale aj nových záujemcov o prácu v porote, aby potvrdili svoju účasť ako členovia poroty do 30. novembra 2015, e-mailom na adresu školy. Vopred ďakujeme za spoluprácu.
Cestovné náklady si hradí každý účastník sám.
Tešíme sa na stretnutie a ostávame s pozdravom
Mgr. Matúš Bartko, PhD.
riaditeľ školy
Bližšie informácie získate na www.gymazshe.edupage.org
Kontakt: 057/7752732 e – mail: skola@gymcmhe.edu.sk
Beseda pre I. stupeň
Dňa 13.10.2015 mali žiaci I. stupňa besedu spojenú s prezentáciou na tému "Zdravý spôsob života" , ktorú pripravila p. Lobová. Ďakujeme.
Jesenné prázdniny
Riaditeľstvo Cirkevnej spojenej školy oznamuje, že 29. - 30. októbra 2015 (štvrtok - piatok) sú jesenné prázdniny.
Vyučovanie sa začne 2. novembra 2015 (pondelok).
Okresné majstrovstvá v šachu jednotlivcov
Dňa 16.10.2015 sa naši žiaci zúčastnili Okresných majstrovstiev v šachu jednotlivcov, ktoré už tradične organizovala Šachy Reinter n.o. O majstrovský titul sa rozhodli zabojovať Miloš Krupka, Frederik Ondik, Adam Parnica, Adam Debrecényi, Dávid Bača, Ján Balogáč a Jozef Jenčík. Z dievčat Anna Bačišinová. Úroveň turnaja bola vysoká a naši žiaci sa vôbec nestratili. Zmerali si sily so špičkou okresu a skončili tesne za postupovými miestami na Krajské majstrovstvá. Každý odohral 7 zápasov a darilo sa im takto:
Ak máš aj Ty chuť naučiť sa kráľovskú hru, čakáme Ťa každý piatok o 13:30 v IV.A na šachovom krúžku.
Jazykové CLIL aktivity v anglickom jazyku
Pri príležitosti Svetového dňa výživy trieda kvinta spolu s naším asistentom Jonathanom Gerkinom pracovala na hodine anglického jazyka s autentickými materiálmi, ktoré pri tejto príležitosti pripravila Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo pri OSN. Spoločne sme si pozreli video o riešení problémov výživy v Lesote a následne sme v skupinách zisťovali, ako sa tento problém rieši v ďalších krajinách. Vybraní zástupcovia o tom informovali zvyšok triedy.
PaedDr. Mária Čiefová Fotogaléria"Jete dosť zeleniny a ovocia? Ako často si kupujete jedlá z fastfoodu? Vynechávate raňajky? Veľa maškrtíte?" Nad týmito a ďalšími otázkami sa zamýšľali študenti 4.AG a oktávy na hodine anglického jazyka v rámci Dňa zdravej výživy. Posluchovými a tematicky zameranými cvičeniami si študenti rozšírili slovnú zásobu a vedomosti o zdravom stravovaní.
Mgr. Adela Antoliková Fotogaléria
Žiaci VIII.A triedy sa zapojili na hodine anglického jazyka aktivitou „ Stravuješ sa zdravo?“ ku Dňu zdravej výživy. Žiaci diskutovali o stravovacích zvykoch. V rámci tejto aktivity vylučovali nezdravé jedlá a vyberali to, čo je potrebné pre zdravý vývoj.Klára Vajsová Fotogaléria
Dňa 19.10.2015 triedy 5.A a príma pracovali na angličtine s témou Pyramída zdravého jedla. Žiaci zatrieďovali jednotlivé potraviny do správnych skupín (obilniny, mliečne produkty, mäso a strukoviny, tuky a sladkosti, ovocie a zelenina). Následne žiaci zistili, aké množstvo daných potravín by zdravá strava mala obsahovať a čo by mali obmedziť. Uhľohydráty (obilniny) by napríklad mali by zastúpené v dennom jedálničku čo najviac, lebo tie dávajú telu energiu. Na druhej strane sladkosti a priveľa tukov oslabujú činnosť sdrca.Ďalšou aktivitou bolo ochutnávanie zeleniny a ovocia so zaviazanými očami. Pri tejto činnosti sa žiaci najviac zabavili. Ďakujeme aj rodičom, že našim žiakom pripravili zdravé dobroty.
Mgr. Martina Bartková Fotogaléria
Deň zdravej výživy
16. október je vyhlásený za Deň potravy alebo Deň zdravej výživy. Za pomoci a účasti pani Zlatice Kožinovej z RÚVZ v Humennom sme pre žiakov Kvarty – Oktávy a I.AG – IV.AG pripravili aktivity, ktoré sa danej problematike venujú. Žiaci mali možnosť odmerať si hodnoty telesného tuku v pomere k svalovej hmote, zistiť množstvo oxidu uhoľnatého v pľúcach, hodnoty krvného tlaku, BMI a tiež odpovedať na otázky ohľadom alkoholizmu. Veríme, že tento deň bol pre všetkým prínosom a pomôže všetkým rozhodnúť sa zvoliť si správnu cestu v stravovaní a aktivitách podporujúcich naše zdravie.
Mgr. Lenka Kosťunová
Aktivity na Deň zdravej výživy v 1.A
Deň zdravej výživy v 4.A
13.10.2015 to vo 4.A rozvoniavalo: žiaci sa rozhodli z príležitosti blížiaceho sa Dňa zdravej výživy pripraviť si bio nápoj z hrozna. Po prednáške pani Lobovej a motivácii zdravo sa stravovať, si žiaci pozreli video z lisovania hrozna na dedine. Keďže prinesené hrozno už rozvoniavalo, sami sa pustili do práce: najprv očistili bobule, následne tlakom a „ručne“ sa snažili dostať šťavu do pripravenej nádoby. Aj keď boli prostriedky provizórne, šťavu sa podarilo vytlačiť a scediť. Čistý hroznový bio mušt sa minul veľmi rýchlo a deťom v ňom nechýbali žiadne umelé prísady ani cukor. Výborná chuť presvedčila žiakov, že domáci mušt je nie len zdravý, ale aj chutný! Mamka žiačky Laury Markovej, ktorá pracuje v závode na spracovanie ovocia vo Veľopolí, priniesla originál jablkový mušt a sušené ovocie, na ktorom si všetci takisto pochutili. Vďaka a nazdravie!
Slávici z lavice
Na prehliadke talentovaných spevákov základných škôl Slávici z lavice na ZŠ Pugačevovej si naše speváčky 21.októbra vyspievali pekné umiestnenia. Päťčlenná porota ocenila ich výkon takto:
Dianka Salanciová 1. A – Zlaté pásmo
Emka Molokáčová Príma – Strieborné pásmo
Ďakujeme p. uč. Mgr. J. Rovňákovi za ich prípravu.
Deň zdravej výživy
Deň zdravej výživy si pripomenuli aj naši maturanti z nemeckého jazyka, ktorí metódou KWL zisťovali, čo už vedia a čo nové sa dozvedeli z textu o potravinovej pyramíde.
III. AG pracovala so slovnou zásobou v oblasti zdravej výživy a veľmi im v tom pomohla pomôcka, ktorú pre potreby vzdelávania vytvorili študenti II. AG. Dúfam, že naučené neostane iba pri teórii, ale odzrkadlí sa to aj v každodennom živote.
sr. Sofia
Deň zdravej výživy - aktivity II.A
Deň zdravej výživy
Vo štvrtok 15.10.2015 prebehol na našej škole Deň zdravej výživy – I. časť. Pre žiakov V. – IX. ročníka a Prímy – Tercie, vďaka p. Mgr. Zlatici Kožinovej pracovníčke Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Humennom. Účastníci mohli cez interaktívne aktivity skloňovať témy ako Zdravý životný štýl, Zdravá výživa, Denná telesná aktivita a Pitný režim. Ing.M.Saloňová
Deň zdravej výživy
Aj tohto roku sa naša škola v polovici októbra zapojila do aktivít ku Dňu zdravej výživy. Na hodine nemeckého jazyka sa študenti triedy II. AG si rozšírili slovnú zásobu v oblasti zdravého stravovania a zostavili krásnu 3D-potravinovú pyramídu, ktorá nám poslúži na zamyslenie, ako vyzerá náš jedálny lístok doma i v škole. Aj takto užitočne sa dá recyklovať to, čo ide do odpadkového koša. V tvorivej atmosfére spolupráce sa každý aktívne zapojil do tohto projektu.
Trieda Sekunda mala hodinu biológie s využitím metódy CLIL. Žiaci si zopakovali zásady zdravého životného štýlu, hlavne stravovania a svoje vedomosti si obohatili o výrazy v nemeckom jazyku. Vedomosti mohli prezentovať na tabuli triedením zdravých a nezdravých potravín. Na záver hodiny nechýbalo ani zdravé občerstvenie v podobe hrušiek a jabĺk, aby nezabúdali uvádzať teóriu do praktického života.
V Príme sa hodina nemeckého jazyka bola zameraná na zdravú stravu, konkrétne ovocie a zeleninu, ktorú si žiaci aj sami priniesli. Každý žiak si mohol ešte pochutnať na hruškách, jablkách, hrozne a mrkvičke z kláštornej záhrady. V projektoch, ktoré pripravili ich starší predchodcovia, vyhľadávali názvy zdravých a nezdravých potravín, druhy ovocia a zeleniny, ktoré sami prezentovali zápisom na tabuľu. Samozrejme nechýbala zdravá radostná atmosféra.
sr. Sofia
Misie 2015
Aj naša škola bola súčasťou misií v Humennom. V piatok 25.9.2015 sa deti prvého stupňa zapojili do prežívania misií. Duchovným slovom, piesňami a ukazovačkami spoločne prežili chvíle s dobrovoľníkmi z "Rieky života", za čo im veľmi ďakujeme. Spoločne sme sa presvedčili, že Boh prebýva v nebi, je všade okolo nás ale predovšetkým by mal prebývať v našich srdciach.
Mgr. Eva Jakubová
Európsky deň jazykov očami detí
Žiaci v III. A sa pridali k deťom na celom svete, ktoré sa snažia žiť pravidlá „ kocky lásky „ . Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov si vyrobili svoju kocku lásky, cudzojazyčnú.
„Začalo sa to tak, že na hodine Anglického jazyka v piatok sme si vyrobili špeciálnu kocku lásky. Bola anglická. Každý si ju vymaľoval a vystrihol. Pani učiteľka Lenka s nami vyrobila maxi, ktorú sme dali aj na chodbu. Aj naše kocky sú na výstavke. Hádžeme si ju každé ráno. Môžeš sa pridať aj Ty.“
Barborka, Dávid, Lydka , Ninka a všetci žiaci z III. APri príležitosti SVETOVÉHO DŇA EURÓPSKYCH JAZYKOV žiaci 2.B spoznávali pozdravy a zdvorilostné frázy v rôznych jazykoch, spoznávali vlajky európskych krajín a pri interaktívnej mape hľadali tieto krajiny. Zaspievali si aj anglickú pieseň o pozdravoch.
Mgr. Jana Hobľaková
Šarkaniáda 2015
Aj tohto roku 4. 10. 2015 sme sa stretli, už tradične, na humenskom vŕšku nad Kalváriou, kde sme vytvorili nádherné „ pestrofarebné „ spoločenstvo, zastúpené rodinami z našej školy, od saleziánov , saleziánok, či z farnosti, ale aj sympatizantami tejto aktivity z mesta. Je to už niekoľkoročná tradícia, ktorú pripravujú bratia a sestry saleziáni ( SDB, FMA ) v spolupráci aj s našou cirkevnou školou. Šarkaniáda sa každý rok teší stále väčšiemu záujmu zo strany nielen detí, ale aj rodičov, či starých rodičov. Nebolo to inak ani tento rok, určite aj vďaka vymodlenému slnečnému počasiu s výbornými poveternostnými podmienkami pre plachtiacich sa šarkanov. Okrem púšťania šarkanov boli pre deti pripravené pestré stanovištia, kde si vyskúšali svoju šikovnosť a obratnosť. A tak získaní dráčikovia sa premenili na sladkú odmenu. Pri súťažení ich obetavo a trpezlivo sprevádzali aj naši študenti - animátori, za čo im patrí veľká vďaka. Špeciálne poďakovanie patrí hlavne nášmu Nebeskému Otcovi za nádherný čas, a tiež našim saleziánom a saleziánkam, ktorí sa nielen v túto nedeľu , ale aj po celý rok rozdávajú v službe našim deťom a mladým v meste.
Lenka Mocáková
Výstup na Kremenec – II.AG a III.AG
Dňa 7. októbra 2015 sa študenti II. AG a III. AG pod vedením Mgr. Viery Fedoriakovej a Mgr. Jozefa Bačovčina zúčastnili výstupu na Kremenec. Kremenec s nadmorskou výškou 1 221 m n. m, najvyšší vrchol v Bukovských vrchoch, je súčasťou NP Poloniny. Zároveň je najvýchodnejším bodom Slovenskej republiky. Výstup bol namáhavý. Začal z najvýchodnejšej obce na Slovensku Novej Sedlice, pokračoval do sedla Temný vŕšok, potom pralesom Stužica až na vrchol Kremenca. Žulový trojhranný stĺp s názvami a so štátnymi znakmi Slovenska, Poľska a Ukrajiny informuje turistov o tom, že stoja presne na hraničnom bode troch štátov. Študenti sa oboznámili s NP Poloniny, obdivovali krásnu prírodu nenarušenú ľudskou činnosťou.
Mgr. V. Fedoriaková
Pápežské misijné diela
Vihorlatská knižnica v Humennom pripravila 8. októbra 2015 besedu na tému Pápežské misijné diela, na ktorej hostila Bc. Štefana Kondisa z Košickej arcidiecézy. Veľmi pútavo a so zápalom rozprával o poslaní, projektoch, štruktúre Pápežských misijných diel , ktoré vznikli v roku 1922 rozhodnutím pápeža Pia XI., s cieľom systematicky podporovať misie Katolíckej cirkvi. Tejto zaujímavej besedy sa zúčastnili aj naši študenti I.AG a kvinty.
Pápežské misijné diela môže podporiť každý – či už darom, modlitbou, obetou, aby sa naša láska k Bohu premenila na konkrétny skutok lásky a dobroty.
Európsky deň jazykov
Žiaci III. AG triedy v rámci Európskeho dňa jazykov spoznávali krajiny Commonwealthu.
Mgr. Adela Antoliková
V rámci Európskeho dňa jazykov študenti 1. AG zisťovali koľko ľudí na svete hovorí po rusky, pre koľkých ľudí je ruština materinským jazykom a kde sa dohovoria po rusky. Zistené informácie spracovali formou posteru, a sprostredkovali ich ostatným spolužiakmi.
Mgr. Viera Fedoriaková
Žiaci II.AG si prezreli prezentáciu Svet jedla. Študenti nadobudli nové informácie o pôvode známych európskych potravín, ktoré neskôr využili v rôznych cvičeniach.PaedDr. Ľudmila Ivancová
Žiaci II.AG priniesli Európsky deň jazykov k takmer najmladším žiakom školy – druhákom na ZŠ. Na hodine matematiky sa spievalo a hovorilo anglicky. V úvode drobcov naučili pesničku s číslovkami do desať , neskôr ich naučili rátať po anglicky do dvadsať, a potom s nimi trpezlivo spočítavali a odpočítavali, až pokiaľ boli výsledky i výslovnosť na jednotku.
PaedDr. Mária Čiefová
Žiaci pripravili V.A vlajky niektorých krajín,koré pripinali na mapu. Výstupom je plagát s pozdravmi v rôznych jazykoch.Touto aktivitou sme chceli poukázať na dôležitosť rešpektovania luďí odlišných jazykov a kultúr.
Klára Vajsová
Európsky deň jazykov 2015 si žiaci Prímy v pondelok 28. septembra pripomenuli netradične. V rámci Fulbrightovho programu žiaci pracovali s lektorom, Jonatanom Gerkinom na projekte How / Why to learn foreign languages.
Pani učiteľka angličtiny žiakom predstavila deň jazykov. Jonatan Gerkin so žiakmi diskutoval o potrebe učiť sa cudzie jazyky a tiež o spôsoboch ako si ich osvojiť čo najefektívnejšie. Následne žiaci vytvárali v skupinách projekty, edukačné pomôcky na danú tému. Aktivity žiakov zaujali, pobavili, spestrili im vyučovací proces, ale hlavne poukázali na nevyhnutnosť aktívneho ovládania cudzieho jazyka.
Mgr. Martina Bartková
Sociálne siete
Archív noviniek
- Máj 2025
- Apríl 2025
- Marec 2025
- Február 2025
- Január 2025
- December 2024
- November 2024
- Október 2024
- September 2024
- August 2024
- Júl 2024
- Jún 2024
- Máj 2024
- Apríl 2024
- Marec 2024
- Február 2024
- Január 2024
- December 2023
- November 2023
- Október 2023
- September 2023
- August 2023
- Júl 2023
- Jún 2023
- Máj 2023
- Apríl 2023
- Marec 2023
- Február 2023
- Január 2023
- December 2022
- November 2022
- Október 2022
- September 2022
- August 2022
- Júl 2022
- Jún 2022
- Máj 2022
- Apríl 2022
- Marec 2022
- Február 2022
- Január 2022
- December 2021
- November 2021
- Október 2021
- September 2021
- August 2021
- Júl 2021
- Jún 2021
- Máj 2021
- Apríl 2021
- Marec 2021
- Február 2021
- Január 2021
- December 2020
- November 2020
- Október 2020
- September 2020
- August 2020
- Júl 2020
- Jún 2020
- Máj 2020
- Apríl 2020
- Marec 2020
- Február 2020
- Január 2020
- December 2019
- November 2019
- Október 2019
- Všetky