Ďakujeme našim učiteľom Mgr. A. Antolíkovej, Mgr. J. Bačišinovi, PaedDr. M. Čiefovej, Mgr. A. Gabriovej, Mgr. D. Chalachanovej, PaedDr. Ľ. Ivancovej, Mgr. R. Karpielovi, Mgr. K. Lichmanovej, p. k. Liškovi, Mgr. L. Mocákovej, Mgr. A. Šatníkovej, Mgr. M. Ondovčákovej a p. uč. K. Vajsovej za netradičné vyučovacie hodiny, ktoré pripravili pre svojich žiakov pri príležitosti Európskeho dňa jazykov.
Prváci sa na hodine prírodovedy vybrali " in the wood today ", kde sa naučili slovnú zásobu, súvisiacu s jeseňou, zaspievali si pieseň v AJ a spoločne vytvorili Treetops school.
S výsledkom boli všetci spokojní a nadšení. Vyučovanie prevažne prebiehalo zážitkovou formou, pričom na precvičovanie konverzácie a gramatiky sa využívali reálne situácie. Štvrtáci prežili netradične hodinu matematiky. Pomocou interaktívnej tabule sa naučili pomenovať geometrické tvary, ich správnu výslovnosť, naučili sa ich opísať a rozlíšiť. Na hodine anglického jazyka – prírodovedy, žiaci spoznávali rôzne druhy opíc a ďalšie zvieratá na obrázkoch, interaktívnej tabuli i v pesničke. Určovali, ktoré aktivity zvieratá vedia alebo naopak nedokážu a slovnú zásobu zhrnuli v skupinkách. Všetkým sa hodiny páčili ,nielen pretože boli iné, ale hlavne pre špecifickú slovnú zásobu, s ktorou sa bežne nestretávajú na hodinách Anglického jazyka.
Piataci preniesli anglický jazyk do umenia, kde mohli nechať priestor svojej fantázii a bohatému využitiu svojich jazykových zručnosti. Naučili sa všetky základné pokyny, ktoré pri práci potrebovali, pri práci v skupinách si navzájom pomáhali a nádherné pestrofarebné šarkany teraz zdobia interiér školy.
Žiaci prímy vymenili hodinu anglického jazyka za biológiu. Najprv rôzne zvieratá spoločne zatrieďovali do správnych kategórií cicavcov, plazov, vtákov, rýb a obojživelníkov. Neskôr si navzájom pomáhali, spolupracovali a delili sa o svoje predstavy, pretože pracovali v skupinách. Podľa krátkej charakteristiky určovali zvieratá, odpovedali na otázky svojich spolužiakov a na oplátku vymýšľali svoje otázky pre nich. Pri neznámych slovíčkach im okrem spolužiaka, či spolužiačky pomohol slovník.
Sekunda na hodine matematiky začala s imaginárnou pizzou a skončila s ozajstnou čokoládou. Nový tematický celok začali s jednoduchými zlomkami, ktoré majú trochu zložitejšie anglické termíny. Zvládli to na jednotku, pretože v závere hodiny sa im mnohými vynaliezavými spôsobmi podarilo rozdeliť tabuľku čokolády na presne rovnaké kúsky medzi všetkých členov skupinky.
Tercia vymenila hodinu nemeckého jazyka za hodinu matematiky v nemeckom jazyku, čo sa im rátalo, pretože rátali príklady na sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie i slovné úlohy. Nepomáhal iba slovník ale aj kalkulačka, ktorá sa na nemčine tak často nevidí. Z mapy Nemecka vedeli vyčítať počty obyvateľov, veľkosť regiónov i najvyšší vrch a to všetko v nemeckom jazyku.
Na interaktívnej tabuli žiaci kvarty študovali mapu Európy, pri ktorej využili učivo z geografie. Odteraz vedia opísať polohu štátu aj v anglickom jazyku. Pozreli si krátke videá o Španielsku, Francúzsku, Írsku a Veľkej Británii a v skupinách pracovali nad projektmi o jednotlivých štátoch. Pri spoločnej a zábavnej práci využili vybrané texty, internet a predchádzajúce vedomosti z geografie.
Obsahovo zaujímavé a neobvyklé boli hodiny anglického a nemeckého jazyka v sexte. V angličtine sa dozvedeli o dôležitosti poznania kultúrnych rozdielov, ktorých neznalosť môže zapríčiniť niekedy humorné a inokedy zasa smutné či trápne situácie. Bližšie spoznali anglicky hovoriace krajiny a dozvedeli sa o nich nové informácie. Hodina biológie v nemeckom jazyku bola venovaná ľudskému telu. Pomôcky z biologickej učebne a prezentácia pomohli žiakom pri poznávaní jednotlivých častí a ich funkcií. Novozískané poznatky využili pri projektovej práci v skupinách, pri ktorej spolupracovali, vymýšľali a realizovali svoje nápady.
V septime zaznela na hodine náboženstva nemčina. Žiaci si slovnú zásobu obohatili o špecifické výrazy z oblasti teológie ale aj každodenné výrazy, ktoré bežne používa nemecky hovoriaci veriaci. Terminológia v spojení s osobnými skúsenosťami p. kaplána posunuli hranice oveľa bližšie. Akoby ten nemecky hovoriaci svet bol za plotom.
Oktáva využila anglický jazyk na netradičnej hodine náboženstva. Hoci sa aj vedomosti z náboženstva bežne hodnotia známkou, dnes to bolo iné. Žiaci v skupinách, ale aj jednotlivo, riešili náboženský kvíz, ktorý bol v anglickom jazyku. Pre úspešné zvládnutie jednotlivých otázok boli potrebné tak vedomosti z náboženstva ako aj anglického jazyka. Občas sa stalo, že anglická terminológia niekoho zaskočila, ale spoločnými silami sa podarilo zvládnuť všetky otázky.
FOTO Oktáva, FOTO Septima, FOTO Sexta, FOTO Kvarta, FOTO Tercia, FOTO Sekunda, FOTO Príma, FOTO V.A, FOTO IV.A, FOTO I.A.