Duchovná obnova je prostriedkom, ako dobiť batérie ľudského ducha. Naši študenti I.AG ju spolu s triednym učiteľom absolvovali pod vedením p. kaplána M. Fuchsa vo farskom kostole minulý utorok. K otvorenejšej atmosfére prispeli i úvodné zoznamovacie aktivity, ktoré pripravila Mgr. K. L.ichmanová.V druhej časti obnovy s témou Vernosť ako atribút Božej existencie sa zamýšľali nad postojmi vernosti Bohu vo svojom živote i v ľudskej spoločnosti. Záver patril sv. omši, do ktorej sa zapojili liturgickou službou lektorov.
Mgr. Karpiel, triedny učiteľ I.AG Foto
Novinky
Duchovná obnova I.AG
Jazyková univerzita 2017 „ LET S TALK ABOUT MY TOWN „
V rámci EDJ sme zaspomínali aj na prvý prázdninový týždeň, ktorý ponúkol bohatý program pre deti vo veku 6 – 10 rokov na našej škole. Tradičná Jazyková univerzita bola venovaná tento rok špeciálne histórii a kultúrnemu bohatstvu nášho mesta, ktoré oslávilo okrúhlu 700 ročnú prvú písomnú zmienku a zároveň upozornila na hodnotu a veľkosť priateľstva. Celý týždeň bol plný zábavy, dobrodružstva, objavovania, ale aj netradičného učenia sa v anglickom jazyku.
Počas celej univerzity nechýbali športové, umelecké, či duchovné aktivity, pri ktorých vypomáhali obetaví animátori študenti, ale aj naši absolventi. Tešíme sa , že o tento projekt je stále väčší záujem aj zo strany študentov, ktorí sa aktívne podieľajú na príprave a realizácii tohto projektu. Projekt bol realizovaný aj s podporou mesta Humenné.
Fotogaléria
Európsky deň jazykov na I. stupni
Európsky deň jazykov si pripomíname každý rok (26. septembra), v snahe zvýšiť povedomie o európskej kultúrnej a jazykovej rozmanitosti a celoživotnom jazykovom vzdelávaní. Chce poukázať na to, že sa dá vzdelávať aj vo viacerých jazykoch, netradičnými formami, ktoré môžu pomôcť deťom a mladým zvýšiť záujem o učenie sa cudzích jazykov .
Tento rok sa žiaci I. stupňa mohli viac zoznámiť s talianskym jazykom, ale aj s krajinou i kultúrnym bohatstvom takto hovoriacej krajiny. Netradičným spôsobom, za prítomnosti saleziána Dominika Felbera, SDB a učiteľky našich prvákov, Mgr. Lenky Mocákovej. Súčasne mohli žiaci viac spoznať osobu i životné okolnosti Božieho služobníka, don Titusa Zemana, ktorý bude 30. 9. 2017 vyhlásený za blahoslaveného a ktorého život bol úzko spätý aj s touto krajinou. Jedným z výstupom žiakov bola aj kocka lásky v Talianskom jazyku, ktorú si vyrobili na hodinách a projekty, ktoré po besede pripravili žiaci vo svojich triedach. Fotogaléria
Múzeum na kolesách
Historická putovná beseda Múzeum na kolesách žiakom 7- 9. ročníka, Sekunda – Kvarta, I. AG, Kvinta, III. AG, Septima zábavnou formou priblížila históriu 2. svetovej vojny. Členovia múzea podali historické fakty netradičnou a pre žiakov atraktívnou formou. Zoznámili sa s vojenskými funkciami ľudí od prieskumníkov až po tankistov, s ich oblečením, zbraňami, úlohami i s maskovaním v jednotlivých ročných obdobiach. Bola odprezentovaná aj úloha žien v armáde počas 2. svetovej vojny. Mnohé rekvizity boli odprezentované na dobrovoľníkoch z publika.
Mgr. Anna Kavčaková Foto
Finančná gramotnosť
29. septembra 2017 sme na škole privítali vzácneho hosťa – viceguvernéra Národnej banky Slovenska Mgr. Jána Tótha M.A.. Pán viceguvernér nám priblížil postavenie Národnej banky Slovenska v eurozóne, čo je hlavným cieľom menovej politiky a aká je makroekonomická prognóza NBS na najbližšie obdobie. Prednáška bola spestrená konkrétnymi príkladmi z praxe, otázkami študentov a vybranými štatistikami z nášho regiónu.
Mgr. Katarína Lichmanová Foto
Modlitba sv. ruženca v kaplnke
Pozývame všetkých žiakov, študentov a zamestnancov školy na modlitbu sv. ruženca, ktorá sa bude konať každé ráno v mesiaci október v našej kaplnke o 7.20 hod. Budeme spolu prosiť za rôzne úmysly v roku stého výročia zjavení vo Fatime, kde Panna Mária žiadala od detí, aby sa modlili ruženec za mier vo svete a konali pokánie za hriešnikov. 18. 10. 2017 sa spoločne ako škola zapojíme do celosvetovej modlitebnej aktivity Milión detí sa modlí sv. ruženec. V stredy a na prvý piatok, keď sa v kaplnke slávi sv. omša, sa pomodlíme desiatok pred sv. omšou o 7.00 hod. PK KNB
Na Brekovskom hrade
Dňa 29.septembra sa uskutočnilo Cvičenie v prírode s druhákmi, tretiakmi a štvrtákmi. Vlakom sme sa spoločne presunuli do Brekova. Nenáročná turistika a pohyb v jesennej prírode boli na Brekovskom hrade umocnené krásnym výhľadom do širokého okolia.
Vďaka skvelému počasiu sme prežili pekný deň! Foto
GEOGRAFICKÁ EXKURZIA: PP Sninský kameň
V piatok ( 29. 9. 2017) sme sa my, žiaci Sekundy a žiaci VII. A, zúčastnili výstupu na Sninský kameň. Najprv to bola sranda, lebo cesta vlakom a autobusom nebola náročná. No pešia túra už bola namáhavá. Kopec bol stále strmejší a strmejší a pod nohami samé kamene. Veľmi nás to vyčerpalo, ale výsledok stál za to. Keď sme vyšli po rebríkoch na úplný vrchol Malého Sninského kameňa, mali sme nádherný výhľad na okolitú prírodu. Bolo odtiaľ vidieť, Morské oko, Vihorlat, Starinu, Sninu aj okolité dedinky. Z Veľkého Sninského kameňa sme mohli vidieť ten menší a aj ľudí, čo na ňom stáli. Cesta dole už bola omnoho ľahšia. Keď sme sa vrátili späť do Humenného, boli sme unavení, ale určite to stálo za to. Bol to nádherný zážitok.
Klára Rumanová, Sekunda Foto
Veda je nielen zaujímavá, je to zároveň dobrodružstvo a zábava
V priestoroch obchodného centra Atrium Optima v Košiciach sa dňa 29.9.2017 uskutočnil 11. ročník akcie Noc výskumníkov. Pripravených bolo 66 stánkov a prezentácii z regionálnych univerzít - Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Prešovskej univerzity v Prešove a výskumných ústavov Slovenskej akadémie vied. Špeciálnou cieľovou skupinou projektu sú deti v školskom veku, pričom dôraz je kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách.
Aj naši žiaci – VI. A a príma - mali možnosť vidieť, že veda nie je v žiadnom prípade nudná, ťažkopádna, či príliš komplikovaná oblasť a práca. Práve naopak hoci vyžaduje veľa trpezlivosti, odhodlania a disciplíny, ponúka zároveň dobrodružstvá a nečakané zážitky, ktoré človeka povzbudzujú pokračovať v práci, inšpirujú k novým objavom a neustále podnecujú ľudskú myseľ. Foto
Zber papiera
Európsky deň jazykov - Nemecký jazyk
26. septembra sa trieda SEXTA aktívne zapojila do Európskeho dňa jazykov. Selektívnym čítaním vyhľadávali žiaci určené gramatické javy v nemeckej tlači, ktoré potom spracovávali s použitím prekladového slovníka. Tak mohli sami zistiť, ako sa teoretické poznatky aktuálne využívajú v praxi. Každá dvojica prezentovala svoje výsledky ostatným účastníkom. Na osvojovaní nemeckého jazyka pracujeme vzájomne a stále zlepšujeme svoju čitateľskú gramotnosť...
sr. Sofia Foto
Európsky deň jazykov – Ruský jazyk
Európsky deň jazykov sa oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001. Jeho cieľom je podnietiť Európanov, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov a podporiť jazykové vzdelávanie. Jazyky sú v nepretržitom vzájomnom kontakte a mnohými spôsobmi na seba vplývajú: v minulosti angličtina prebrala veľa slov a výrazov z iných jazykov, dnes európske jazyky naopak preberajú mnohé slová z angličtiny. Pri tejto príležitosti, na hodine ruského jazyka študenti II.AG pripravili poster s anglickými výrazmi v slovenskom a ruskom jazyku. Mgr. Viera Fedoriaková Foto
Zážitkové učenie: Deň tradičných remesiel
Vihorlatské múzeum v Humennom pripravilo 25. septembra 2017 celodenné zážitkové podujatie. V expozícii ľudovej architektúry a bývania (Skanzenu) žiaci tretieho a štvrtého ročníka videli najtypickejšie stavby ľudovej architektúry a sakrálnu stavbu (Drevený kostolík svätého archanjela Michala).
Mohli sa nielen zoznámiť, ale aj vyskúšať si tradičné remeslá regiónu. Spoznali tajomstvo kováčskej dielne, naučili sa „prepletať“ paličky, vyryť stopu do dreva a „utkať“ malý kúsok koberčeka. V detských tvárach bolo vidieť záujem i radosť z novej skúsenosti, ktorú umocnilo losovanie tomboly. Mali sme šťastný deň! Videli a vyskúšali sme si niečo nové a zaujímavé a piati z nás odchádzali domov s peknými odmenami.
Foto
Európsky deň jazykov - Anglický jazyk
Európsky deň jazykov – Starší mladším alebo Kvarta pre našich prvákov Foto
26. 9., teda na Európsky deň jazykov sa žiaci kvarty osemročného gymnázia na hodine angličtiny venovali našim prvákom ZŠ. Starší žiaci si pripravili aktivity na tému zvieratká a snažili sa s prváčikmi komunikovať v angličtine. Pripravili si aj problémové úlohy a aj zábavné aktivity ako prezentáciu plyšových zvieratiek, domino, puzzle, ukazovačku, tancovačku... Žiakov celý čas sprevádzala bábka Fredie. Podstatnou súčasťou kvalitného učenia je bez obáv rozprávať v cudzom jazyku. A s potešením môžeme konštatovať, že naši prváci sa zo všetkých síl snažili spolupracovať. Veľká vďaka patrí žiakom kvarty, ktorí do práce s našimi prvákmi dali aj kus svojho srdca.
Európsky deň jazykov - Starší mladším po druhé alebo Sekunda v 5.A Foto
Žiaci sekundy na návšteve u piatakov ZŠ prezentovali svoje práce na tému „A person who I admire“. Starší žiaci rozprávali o rodičoch, ktorých majú radi alebo o slávnych osobnostiach či športovcoch, ktorých obdivujú a piataci si tak mohli otestovať svoje počúvanie s porozumením a niečo nové sa od svojich starších spolužiakov dozvedieť v cudzom jazyku.
Mgr. Martina Bartková
Dňa 26.09.2017 sa v Európskej Únii, tak ako každý rok, oslavoval Európsky deň jazykov. Jeho zmyslom je predstaviť si, spoznať a priblížiť si všetkých 24 oficiálnych jazykov EÚ a nachádzať v nich podobnosti, odlišnosti, no i zobrať si z každej tejto reči niečo dobré. V triedach Sexta a II. AG prebehli v rámci výučby anglického jazyka vyučovacie hodiny na túto tému vedené pánom učiteľom Bubnárom. Študenti sa zabavili na inakostiach zvieracích zvukov vo svete, či spoznali aj mnohé odlišnosti bežných hovorených fráz v rôznych krajinách. Téma mladých ľudí veľmi zaujala, a tak veríme, že sa nám vo svete nikdy nestratia, no zároveň nezabudnú, kde je ich domov :) Mgr. J. Bubnár Foto
Trieda kvinta si tento rok pripomenula Európsky deň jazykov tým, že riešila jazykový kvíz a pracovala na svojich čitateľských zručnostiach. V kvíze sme sa dozvedeli mnohé zaujímavosti o jazykoch na svete v súčasnosti aj minulosti, pričom žiaci si za vybranými odpoveďami museli dôjsť do rôznych miest v triede. Pri rozvoji čítania s porozumením sme pracovali s textom o najťažšom jazyku na svete. PaedDr. Mária Čiefová Foto
Nakupovanie v Londýne, či výlet do Álp? Plavba po Pacifiku alebo exotická Punta Cana? A prečo nie Nová Sedlica, najvýchodnejšia dedinka Slovenska... Na mieste dovolenky sa mali žiaci kvarty dohodnúť v anglickej diskusii na tému ´Dovolenka mojich snov ´. Európsky deň jazykov otestoval žiakov, ako vedia ´debatiť ´, vyjadriť svoj názor a prinášať argumenty v angličtine. Slovenčina bola v ten deň zakázaná!
Mgr. Adela Antoliková
Deň tradičných remesiel
Dňa 25. 9. 2017 žiaci tried 5. A a Príma sa zúčastnili Dňa tradičných remesiel v areály Expozície ľudovej architektúry (skanzene) v Humennom. Cieľom exkurzie v rámci predmetu dejepis bolo oboznámenie žiakov s tradičnými remeslami regiónu ako významnej súčasti kultúrneho dedičstva, povzbudiť úctu k ľudskej tvorivej činnosti, podporiť detské zručnosti a podnietiť záujem o tradičné remeslá a ich využitie v súčasnosti. Žiaci mali možnosť zapojiť sa do remeselných činností pri tkaní na krosienkach, vyskúšať si techniky pri výrobe varešiek a korýtok a vstúpiť do sveta umeleckého i remeselného rezbárstva.
Foto
Oznam- RODIČOVSKÉ ZDRUŽENIE
V stredu 4.10.2017 sa uskutoční plenárne a triedne rodičovské združenie so začiatkom o 15.30 hod. v školskej jedálni. Po skončení plenárneho rodičovského združenia budú pokračovať triedne aktívy v jednotlivých triedach.
Vážky na Slovensku
V utorok 12.9.2017 našu školu navštívil Mgr. Dušan Šácha, PhD. (CHKO Biele Karpaty), odborník na vážky, ktorý svojím pútavým rozprávaním priblížil žiakom Sexty život vážok, ich funkciu v prírode, a nezabudol ani na veľké množstvo zaujímavostí . Vedeli ste, že veľkú časť svojho života strávi vážka vo vode (asi 4,5 roka) a iba chvíľu lieta blízko vodných plôch v podobe ako ju poznáme? Vážky (ich larvy) majú na svojej hlave tzv. masku, ktorá inšpirovala aj tvorcov filmu Votrelec. Celá beseda sa niesla v priateľskom duchu a dobrá nálada nechýbala. Žiaci si mohli aj zasúťažiť, pričom víťazi si odniesli nielen vecné ceny, ale aj vedomosti, ktoré si budú pamätať. Veríme, že toto nebolo naše posledné stretnutie s odborníkom, akým je pán Šácha, a že sa nám ešte naskytne príležitosť spoznať krásy slovenskej prírody aj vďaka ľuďom, ako je on. Mgr. Lenka Kosťunová
"Humenné o 700 rokov"
Mesto Humenné oslávilo 700. výročie od svojej prvej písomnej zmienky, ktorá sa našla v archívoch starodávnych listín. Pri tejto príležitosti bola mestom vyhlásená výtvarná súťaž pre žiakov humenských škôl " Humenné o 700 rokov".
Z našej školy bol vo svojej kategórii ocenený žiak Peter Šurin zo IV.A triedy, ktorého výtvarná práca "Geometrické Humenné" zaujala členov poroty.
Blahoželáme
HOMBRE MUNDO 2017
Počas prázdnin niektorí z našich študentov sa zapojili do celosvetového projektu HOMBRE MUNDO 2017 , ktorý sa realizoval v týždni od 24.7. do 30.7. na všetkých kontinentoch, v mnohých krajinách, vrátane Slovenska, a to len na troch miestach, v Bratislave, v Lipanoch a v Humennom. Hlavnou myšlienkou, či skôr mottom mladých pre tento týždeň boli slová pápeža Františka, ktorý vo svojich príhovoroch zakladá vzdelávanie na intelekte (hlava), citoch (srdce) a akcii (ruky), alebo na inom mieste uvádza, že kresťan musí byť aktívny na troch úrovniach – hlava, srdce a ruky.
V duchu týchto slov sa celý týždeň mladí snažili meniť svet. V konečnom dôsledku aj názov projektu HOMBRE MUNDO je možné voľne preložiť ako človek pre svet, alebo človek vo svete. Teda ide o aktívneho človeka vo svete každodenných situácií, ktoré dokáže riešiť integrovane hlavou, srdcom a rukami.V Humennom mladým z Rakúska, Ukrajiny a Slovenska sa podarilo počas týchto dní priniesť radosť postihnutým a opusteným deťom v CSS GARDEN a tiež potešiť starkých v stacionárnom zariadení Valle n.o. piesňami i vlastnoručne pripravenými chutnými pirohami. Svoju stopu zanechali i pri čistení chodníka a miestnej kalvárie, kde zároveň vydali svedectvo, že v konaní dobra, nie je dôležité akej sme národnosti, ale ochota žiť pre druhých, pomáha spájať. Túto aktivitu ocenili aj zástupcovia miestnej humenskej samosprávy pri spoločnom stretnutí s mladými na Mestskom úrade.
V závere týždňa sa stretli aj s ďalšími mladými z Nemecka, Švajčiarska, či Afganistanu na spoločnom výlete do Tatier a v sobotu projekt vyvrcholil workshopmi a kultúrnym programom na námestí Košíc.
Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom podporili túto aktivitu pre mladých z rôznych kútov sveta a veríme, že tá neostane len peknou spomienkou, ale povzbudí aj ďalších prežiť svoju mladosť naplno.
Organizačný tím z Hnutia Fokoláre Humenné
Fotogaléria Video: https://www.youtube.com/watch?v=jFgg9HFWP9A
Slávnostné otvorenie šk. roka 2017/18
Sociálne siete
Archív noviniek
- Jún 2025
- Máj 2025
- Apríl 2025
- Marec 2025
- Február 2025
- Január 2025
- December 2024
- November 2024
- Október 2024
- September 2024
- August 2024
- Júl 2024
- Jún 2024
- Máj 2024
- Apríl 2024
- Marec 2024
- Február 2024
- Január 2024
- December 2023
- November 2023
- Október 2023
- September 2023
- August 2023
- Júl 2023
- Jún 2023
- Máj 2023
- Apríl 2023
- Marec 2023
- Február 2023
- Január 2023
- December 2022
- November 2022
- Október 2022
- September 2022
- August 2022
- Júl 2022
- Jún 2022
- Máj 2022
- Apríl 2022
- Marec 2022
- Február 2022
- Január 2022
- December 2021
- November 2021
- Október 2021
- September 2021
- August 2021
- Júl 2021
- Jún 2021
- Máj 2021
- Apríl 2021
- Marec 2021
- Február 2021
- Január 2021
- December 2020
- November 2020
- Október 2020
- September 2020
- August 2020
- Júl 2020
- Jún 2020
- Máj 2020
- Apríl 2020
- Marec 2020
- Február 2020
- Január 2020
- December 2019
- November 2019
- Všetky