FOTOGALÉRIA
Tohtoročný Európsky deň jazykov si vybrané triedy pripomenuli rôznymi aktivitami, no všetky z nich mali jedno spoločné – cudzí jazyk. Cudzí jazyk, ktorý sa v skutočnosti má stať známym, blízkym a spoznaným. Vo štvrtok a piatok sme spoločne rozvíjali naše komunikačné schopnosti v anglickom a nemeckom jazyku tým, že sme počúvali, písali, hovorili, čítali a spievali, dokonca i ochutnávali čajíčky v týchto jazykoch. Ďakujeme všetkým zúčastneným vyučujúcim za ich profesionálny prístup a osobitné poďakovanie patrí p. kaplánovi Liškovi ako aj zahraničným hosťom: otcovi Gillesovi z Francúzska a otcovi Martinovi dlhodobo pôsobiacemu v USA, ktorých k nám priviedol p. farár Kozák.
PaedDr. Mária Čiefová
Dňa 25.9. 2014 nás, oktávu a IV.AG, v rámci Európskeho dňa jazykov na našej škole, poctil návštevou otec Giles, jezuita z Francúzska. Na úvod, na prelomenie ľadov, nás naučil krátku pieseň, ktorá všetkých príjemne pobavila. Ďalej nám ponúkol vlastné myšlienky a pocity zo situácie vo svojej krajine ale aj povzbudzujúce a motivujúce slová. Rozprával po anglicky, no nakoniec sme si mohli vypočuť aj rýdzu francúzštinu pri jeho prianí nám. Pobádal nás odovzdať všetky prekážky Bohu a tým sa s jeho pomocou venovať tomu, čo nás naozaj baví a čo dokáže urobiť svet krajším pre druhých.
Zuzana Šarišská, oktáva
V nasledujúci deň, 26.9.2014, našu školu navštívil otec Martin, ktorý 14 rokov pôsobí v Spojených štátoch amerických ako kňaz vo farnosti. Obohatil nás svojou výbornou angličtinou ale aj otvorenými odpoveďami na naše otázky. Priblížil nám kresťanský život v Amerike ale aj svoje vlastné skúsenosti, ktoré ochotne vyrozprával. Svojou prítomnosťou a zdravým optimizmom nám rozhodne vylepšil deň ale aj príjemne ukončil aktivity organizované pre nás v rámci Európskeho dňa jazykov.
Zuzana Šarišská, oktáva
Dňa 26.09.2014 sa konal Európsky deň jazykov, do ktorého za zapojila aj trieda Septima. Študenti riešili Európsky súťažný kvíz, v ktorom si mohli skontrolovať svoje vedomosti na tému národy v Európe, používané jazyky, európsku menu či samotnú geografiu.
PaedDr. Ľudmila Ivancová
Viac zábavy a uvoľnenia ako na bežnej hodine priniesol Európsky deň jazykov septime, ktorá spievala po anglicky.
Mgr. A. Antoliková
Z príležitosti tohto dňa v sekunde bola prevedená hodina ANJ formou CLILU.
Vyučovacia téma bola z biológie pod názvom "Animal migrations" - Sťahovanie sa zvierat . Žiaci pracovali s textom v troch skupinách. Ich cieľom bolo zistiť prečo sa zvieratá sťahujú, odkiaľ a kam.
Krajiny a kontinenty si žiaci mali možnosť pozrieť na mape. Každá skupina splnila svoju úlohu. Na záver spoločne urobili na tabuľu a do zošitov pojmovú mapu.
Mgr. A. Gabriová
Hodina náboženstva bola v nemeckom jazyku vďaka p. kaplánovi Liškovi, ktorý učí na našej škole. Oktáve bližšie predstavil osobnosť emeritného pápeža Benedikta XVI, ktorý pochádza práve z Nemecka. Študenti mali možnosť komunikovať v nemeckom jazyku a pozreli si aj originálny dokument o jeho živote a diele.
Dnes sa žiaci prímy zoznámili s internetovým portálom Cambridge penfriends, kde máme priateľov, s ktorými si dopisujeme. Napísali sme im pozdravy a listy o našej škole, ktoré im pošleme do Macedónska a Arménska.
PaedDr. M. Čiefová
Aj žiaci VII.A sa pod vedením Mgr. Daniely Chalachanovej zapojili do oslavy EURÓPSKEHO DŇA JAZYKOV. Na hodine nemeckého jazyka mali geografiu. Poznávali európske krajiny a vpisovali ich do slepej mapy. Nakoniec si sami zhotovili vlastné mapy Európy s nemeckými názvami krajín.
Druháci na hodine Prírodovedy v rámci zavádzania metódy CLIL si zopakovali v anglickom jazyku názvy štyroch ročných období z 1. ročníka a známu slovnú zásobu rozšírili o nové slovíčka súvisiace s touto témou.
V závere hodiny sa naučili pesničku Seasons in a Year, ktorá sa im veľmi páčila, a tak okrem spevu, pridali aj tanec.
Mgr. Lenka Mocáková
Do Európskeho dňa jazykov sa trieda Septima zapojila svojou netradičnou hodinou s využitím metódy CLIL. V rámci vyučovacej hodiny nemeckého jazyka sa mohli dozvedieť mnoho informácií o liečivých rastlinách, ktoré sa bežne považujú za buriny pri chodníkoch, v parku, alebo doma v záhrade. Takto si mohli zopakovať nielen zabudnuté vedomosti z biológie, ale aj rozšíriť svoju slovnú zásobu v nemeckom jazyku.
Praktické rady zo sveta „babkiných byliniek“ im však môžu slúžiť pri starostlivosti o vlastné zdravie – ako prevencia voči chorobám, alebo ako podporná liečba pri ochorení. Poznávať liečivé byliny, ich chuť a vôňu, stavbu mohli nielen z herbárových položiek a atlasov, ale aj čerstvých bylín, ktoré sú dostupné aj v tomto ročnom období. Samozrejme nechýbala ani ochutnávka upokojujúceho čaju pripraveného zo zmesi čerstvej mäty piepornej a medovky lekárskej. Na spestrenie bylinkovej aktivity sa účastníci mohli zúčastniť súťaže o najkrajší/najzaujímavejší hrnček. Víťazom súťaže s najvyšším počtom hlasov sa stal Dominik Šatník, ktorý nám všetkým predstavil svoj hrajúci hrnček. Nechýbalo ani ocenenie a samozrejme ponuka čerstvých „babkiných byliniek“ pre záujemcov...
Nezabudnite na to, že Boh nám v prírode poskytuje mnoho vzácnych darov, ktoré dáva na pomoc človeku...tak skúste sami a presvedčte sa...
V prílohe liečivých bylín môžete vidieť, čo všetko nie je burina...(fotoarchív: sr. Sofia)
Ak sa chcete dozvedieť viac, tak si kliknite: http://carozahrady.sk/liecivebylinky/zoznam2.html
Mgr. M. Ondovčáková
Počas dňa, kedy si pripomíname Medzinárodný deň jazykov si žiaci V. B zažili časť matematiky odučenú v anglickom jazyku. Precvičovali si rozdeľovanie prirodzených čísel na párne a nepárne čísla, riešenie slovnej úlohy a na upevnenie učiva úlohu spojenú s vyfarbovaním. Naši piataci sa týchto úloh zhostili na výbornú.
Mgr. K. Lichmanová