• Euroscola

Euroscola – Rodičovské združenie

22.11.2017 11:58

V stredu 4. 10. 2017 študenti sexty využili podujatie, ktoré, ako by povedali niektorí žiaci, sa žiaľ koná na škole pravidelne.  Naši rodičia sú veľmi vnímaví a rozhľadní ľudia, ktorí majú prehľad v európskej problematike.  Pripravili sme pre nich dotazník, ktorí mohli vyplniť pri hlavnom vchode  na prízemí školy, ale aby sme nikoho nevynechali, študenti zavítali aj do každej triedy, kde mohli tento dotazník vyplniť. Dotazník sa týkal dvojakej kvality potravín. Výsledky ukázali, že väčšina rodičov pozná tento problém a niektorí mali aj osobne možnosť porovnať zahraničné výrobky so slovenskými.  Našli sa aj odvážlivci, ktorí navrhli vlastné riešenia tohto problému. Ďakujeme všetkým rodičom za účasť a čas, ktorí si našli pre Euroscolu.

Euroscola – Starší mladším

22.11.2017 11:58

Aktivitu venovanú povedomiu o 28 členských štátoch  sexta pripravila pre  žiakov 5. ročníka v piatok 13. 10. 2017. Spoznávali vlajky členských štátov, získali základné informácie o týchto štátoch, ich kultúre a tradičných jedlách. Naučili sa ako členské štáty postupne vstupovali do Európskej únií, ako Európska únia funguje a kto ju riadi. Žiaci 5. ročníka spoznali svoje spotrebiteľské práva a študenti sexty predstavili žiakom aj potraviny z Rakúska, ktoré mohli porovnať so slovenskými výrobkami.

Euroscola – Biofarma

22.11.2017 11:58

V rámci projektu s dvojakou kvalitou potravín študenti upriamili svoju pozornosť na  slovenské výrobky a ich výrobu. Z okolia Medzilaboriec, konkrétne v Habure  sa rozhodli 18. 10. 2017 navštíviť biofarmu, kde mohli vidieť zvieratá, ktoré nemajú možnosť bežne stretnúť – jelene, diviaky, daniele. Na farme videli aj bežné zvieratá ako zajace, kravy, ovce a  sliepky. V závere návštevy ich čakala beseda o fungovaní a význame takýchto fariem, domácej produkcii, o podpore štátu a o  predaji z dvora.  Študenti túto návštevu vnímali ako možné riešenie dvojakej kvality potravín, keďže na Slovensku a v okolí Humenného sú viaceré biofarmi, ktoré môžu obyvatelia  navštíviť a kúpiť si kvalitné výrobky z domáceho chovu.

Horný a Dolný Zemplín spojení pre Euroscolu

22.11.2017 11:41

Euroscola na cestách. Tak by sa dala definovať ďalšia aktivita sexty k projektu Euroscola. V stredu 25. 10. 2017 študenti gymnázia zavítali na Cirkevnú strednú odbornú školu sv. Jozafáta v Trebišove. Na tejto škole si študenti oboch škôl vymenili poznatky o Európskej únii. Študenti sexty si pripravili prezentácie k Európskej únii, spotrebiteľským právam, obchodnej politike EÚ a malý eurokvíz, v ktorom si mohli overiť svoje vedomosti. Učitelia CSOS pripravili študentom sexty besedu na tému Zdravá výživa a kvalita potravín.  Predstavili im zdravé jedlá pripravené zo zdravých surovín. Nakoniec ich čakala malá degustácia 3 jedál.  Študenti sexty odchádzali z Trebišova s výbornými pocitmi a obohatení o nové vedomosti a zážitky.

Euroscola – Školská jedáleň

22.11.2017 11:40

V piatok 27. 10. 2017 študenti v rámci Euroscoly zavítali aj do školskej jedálne. Toto miesto na škole je veľmi obľúbene, pretože naše kuchárky dokážu niekedy zázraky.  Ráno študenti sexty vyzdobili jedáleň do modrožltej farby. Po 6 vyučovacej hodine v jedálni čakalo na žiakov prekvapenie. Žiaci nemuseli čakať v dlhom rade, ako obyčajne, ale boli pekne usadní a obslúžení výborným europersonálom. Po dobrom obede žiaci mohli hlasovať v pripravenej ankete. Keďže každý zaregistroval problém dvojakej kvality potravín, mohli prísť s vlastným riešením. Žiaci si mohli  vybrať z 3 možnosti: lepšie označenie potravín, zmeniť zákony pre výrobcov alebo nič s týmto problémom nerobiť.  Toto hlasovanie ukázalo, že žiaci chcú aby sa tento problém riešil.