V rozhovore vám predstavíme pani učiteľku PaedDr. Máriu Čiefovú, ktorá vyučuje na našom gymnáziu anglický jazyk.
Pani učiteľka má za sebou niekoľko významných úspechov, ktoré svedčia o jej odbornosti a usilovnosti. V minulom šk. roku 2022/2023 sa s projektom eTwinners go green umiestnili na druhom mieste v Národnej súťaži „eTwinnig.“
Aj vďaka tomuto úspechu a skúsenostiam z reprezentácie Slovenska na online medzinárodných podujatiach bude v dňoch 16.-18. októbra 2023 zastupovať Slovensko na vzdelávacom podujatí – medzinárodnom eTwinning seminári – „Utilizing 21 st century skills in Education to enhance Innovation & Creativity“ v hlavnom meste Jordánska - Ammáne.
Poďme teda k otázkam:
1. Prečo si sa rozhodla študovať anglický jazyk?
Bol to jednak jazyk samotný – jeho melódia, tempo, prízvuk, rôznorodosť a bohatosť, ale aj to, k čomu som sa prostredníctvom neho dostala – najprv pesničky, filmy, literatúra a neskôr aj ľudia, myšlienky a možnosť cestovať. Mala som tiež šťastie, že sa na našej základnej škole otvárala jedna angličtinárska skupina. V tých časoch to nebola samozrejmosť.
2. Ako dlho je už naša škola zapojená do európskeho projektu eTwinning?
Naša škola je na platforme eTwinningu aktívna od r. 2013, momentálne je tam zaregistrovaných sedem našich učiteľov.
3. Čo je cieľom eTwinningu?
Cieľov je niekoľko: spájať žiakov a učiteľov prostredníctvom informačno-komunikačných technológií, vzdelávať sa zábavnou formou v rôznych oblastiach súčasne, spoznávať nové kultúry a osobnostne rásť.
4. V úvode som spomenul úspech v minuloročnom eTwinningu. Môžeš nám priblížiť
cestu k tomuto úspechu?
Nemám recept na to, aby bol eTwinningový projekt ocenený. K tomu, aby bol projekt úspešný sú potrební nadšení žiaci a učitelia (minimálne väčšina), zaujímavá téma a podmienky. Avšak už samotný priebeh nášho oceneného projektu bol iný ako tie predchádzajúce. Nebola som len partnerkou, po prvýkrát som bola spoluautorkou projektu spolu s kolegyňou z Talianska. Spoznali sme sa na predchádzajúcom projekte, takže naša spolupráca nebola náhodná. Pri plánovaní projektu sa naše názory v mnohom zhodovali, neskôr sa do projektu zapojili rovnako naladení ďalší učitelia, žiaci boli úžasní a všetky drobné problémy sa nám podarilo vyriešiť. Cítila som veľkú zodpovednosť za projekt a venovala som mu maximum svojho voľného času. Veľký podiel na mojom osobnostnom raste v eTwinningu má Mgr. Ivana Čepová, ambasádorka eTwinningu v Humennom, ktorá ma naučila manažovať projekty.
5. Akú radu by si dala našim študentom, aby boli dobrí a úspešní v AJ?
Mala som už veľa žiakov, ktorí boli úspešní nielen na našej škole, v meste, ale aj v okrese, alebo patrili k špičke v kraji. Dosvedčili to ich výsledky na olympiádach, ktoré sa dali zmerať a porovnať. Sú skvelí a fandím im. K veľmi dobrej úrovni angličtiny sa však v súčasnosti vedia dopracovať mnohí. A čo majú spoločné? Venujú angličtine svoj čas a pozornosť. Aktivita na hodine, spravená domáca úloha, prečítaný článok, kniha alebo pozretý film, či vypočutý podcast v angličtine, to všetko berú ako každodennú samozrejmosť. Vedia prevziať zodpovednosť za svoj rast. Napredujú malými krokmi, ale neprestávajú. A to je pri učení sa jazykov asi to najdôležitejšie.
Ďakujem za rozhovor a želám veľa pevnej vôle, nápadov a trpezlivosti do ďalšej práce. GOOD LUCK!
Mgr. Jaroslav Rovňák, školský digitálny koordinátor