• Maturita

• Časti maturitnej skúšky

EXTERNÁ ČASŤ (EČ)

Tvorí ju test, ktorý zadáva a vyhodnocuje organizácia NIVAM zriadená ministerstvom školstva. Vykonáva sa v rovnakom čase na celom území SR.

Externú časť majú predmety slovenský jazyk a literatúra, jeden cudzí jazyk, matematika.

Slovenský jazyk a literatúra:

100 minútový test (8 ukážok, 40 úloh s výberom odpovede, 24 úloh s krátkou odpoveďou)

Anglický jazyk

120 minútový test (úroveň B2; 46 úloh s výberom odpovede, 34 úloh s krátkou odpoveďou)

Matematika:

150 minútový test (20 úloh s krátkou odpoveďou, 10 úloh s výberom odpovede, povolená kalkulačka)

PÍSOMNÁ FORMA INTERNEJ ČASTI (PF IČ)

Tvorí ju súbor tém alebo zadaní, ktoré zadáva organizácia NIVAM a hodnotia členovia predmetovej maturitnej komisie. Vykonáva sa v rovnakom čase na celom území SR.

Písomnú formu internej časti majú predmety slovenský jazyk a literatúra, jeden cudzí jazyk.

Slovenský jazyk a literatúra

Výber 1 spomedzi štyroch tém/žánrov (úvaha, rozprávanie, umelecký opis, charakteristika osoby, beletrizovaný životopis, výklad, diskusný príspevok, slávnostný prejav) - 150 minút, rozsah 1,5 až 3 strany.

Anglický jazyk

Jedna téma /žáner - 60 minút, rozsah 200 až 220 slov (minimálny počet slov: 120).

ÚSTNA FORMA INTERNEJ ČASTI (UF IČ)

Tvorí ju ústna odpoveď žiaka pred predmetovou maturitnou komisiou, pričom si žiak žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní. Ústna odpoveď je verejná.

Ústnu formu internej časti majú všetky predmety.

Anglický jazyk - 20 min. príprava, 20 min. odpoveď

Biológia - 20 min. príprava, 20 min. odpoveď