• Diakonská a kňazská vysviacka našich študentov
     • V tomto školskom roku sa chceme so všetkými duchovne spriaznenými priateľmi našej školy podeliť o veľkú radosť: dvaja naši študenti prijmú v týchto dňoch diakonskú a kňazskú vysviacku.   

                  Zvlášť v týchto časoch je ozajstným hrdinstvom odpovedať na Pánovo volanie a ísť pracovať do jeho vinice.

                  Pomáhajme im svojimi modlitbami a obetami, aby boli kňazmi podľa Srdca Ježišovho a živými svedkami Božej dobroty a lásky.

       

       

     • Sexta v PRAHE
     • K záveru školského roka neodmysliteľne patrí aj obdobie koncoročných školských výletov. Tentokrát sme sa rozhodli navštíviť stovežaté srdce Európy – Prahu. Mesto nám ponúka množstvo nádherných pamiatok, námestí i zákutí a my ako správni turisti sme toho za dva dni chceli vidieť čo najviac. Nemohli sme vynechať Karlov most, Malostranské námestie, návštevu malej Eiffelovky či prechádzku Parížskou ulicou. Užili sme si množstvo zábavy, jazdy metrom, nakŕmili okrídlených obyvateľov Vltavy a nazbierali veľa zážitkov, na ktoré budeme ešte dlho spomínať. Kúsok Prahy prinášame aj vám.

     • Objavovanie krásy Zemplína
     • Žiaci druhého a tretieho ročníka ZŠ objavovali bohatstvo a krásu prírody v okolí Morského oka v rámci svojho  školského výletu. Počas cesty navštívili miestnu pekáreň , kde sa zoznámili s technológiou prípravy a  pečenia chleba. Tento turisticko poznávací výlet pomohol  všetkým  nabrať fyzických, ale aj psychických  síl,  v nádhernej prírode obklopenej lesmi so zaujímavou históriou. Zároveň bol aj výbornou príležitosťou  uvedomiť si aká dlhá a náročná je príprava nášho každodenného chlebíka.  

     • Moje ľudské práva – celoslovenský úspech
     • Slovenské národné stredisko pre ľudské práva vyhlásilo 7. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže Moje ľudské práva zameranú  pre mladých umelcov. Cieľom súťaže bola osveta zameraná na dodržiavanie ľudských práv.   Zapojiť sa mohli žiaci 1. a 2. stupňa základných škôl a umeleckých škôl v troch kategóriách.  Naša žiačka Diana Kužmová  z kvarty v kategórií pre 2. stupeň ZŠ s témou k Aké ľudské práva mi chýbajú v škole?  obsadila so svojou prácou vynikajúce 1. miesto.  Diane blahoželáme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

     • POZDRAV ZO ŠKOLY V PRÍRODE - PIATY DEŇ
     • Milí rodičia!

      Dnes bol posledný deň školy v prírode. Pobalili sme sa a išli na raňajky. Po raňajkách bolo vyhodnotenie celého týždňa. Za upratovanie vyhralo FÍNSKO a za bodovanie celého týždňa SLOVENSKO. Všetci sme sa rozlúčili s penziónom Erika a išli na vlak. Cesta bola dlhá, ale zábavná.    Keď sme prišli do Humenného, rodičia nás vystískali a aj my ich.  Bol to skvelý týždeň! Učiteľom za všetko ďakujeme.

       

      S pozdravom IV.A trieda.

     • SÚŤAŽ V PÍSANÍ V ANGLICKOM JAZYKU
     • Na CSŠ sa anglický jazyk vyučuje už od prvého ročníka, teda paralelne s výučbou materinského jazyka. Postupným učením sa cudzieho jazyka by sa mala zlepšovať aj schopnosť komunikácie v ňom. Preto bola našim študentom ponúknutá súťaž v písaní v cudzom jazyku, na ktorú viacerí zareagovali a vytvorili zaujímavé texty.

      Súťažilo sa v dvoch vekových kategóriách (2. stupeň ZŠ a SŠ) a na výber boli tri žánre s troma rôznymi témami. Najčastejšie si študenti zvolili žáner eseje alebo príbeh o dni bez mobilu. Každý z účastníkov dostal za svoju ochotu zapojiť sa a byť kreatívny malú odmenu. Avšak, víťaz môže byť len jeden, aj keď rozhodnúť o ňom bolo tento rok náročné, vzhľadom na kvalitný obsah prác. Aj z tohto titulu sa učitelia anglického jazyka rozhodli udeliť dve špeciálne ceny poroty, a to žiačkam Rebeke Styrančákovej (tercia) a Ružene Pencákovej (II.AG). Prvé miesta patrili za mladšiu kategóriu Kataríne Polanskej (sekunda) a za starších Diane Žalobínovej (sexta), ktorá  napísala zaujímavý príbeh a Laure Mrázkovej (sexta) – tvorkyni eseje na tému život bez sociálnych sietí.

      Učitelia cudzích jazykov

     • IT FITNESS TEST 2019
     • Aj v tomto šk. roku sa študenti nášho gymnázia zapojili do 8. ročníka najväčšieho IT testovania na Slovensku prostredníctvom IT Fitness testu. Cieľom online testovania bolo zistiť vedomostí a zručností v oblasti používania IKT zamerané na pokročilejšie znalosti a kompetencie IT gramotnosti, ktorá je dôležitou konkurenčnou výhodou pre uplatnenie sa na pracovnom trhu.
      Výborné výsledky v celoslovenskom meradle dosiahi študenti septimy:
         
      Miroslav Fic -          percentil 99.74%,

      Adrián Šepeľa -      percentil 99.03%,
      Hanka Čoudková - percentil  97.28%,
      Laura Palaštová -   percentil 94.25%.


      Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.                                               
      Mgr. Gabriela Čabalová

     • POZDRAV ZO ŠKOLY V PRÍRODE - ŠTVRTÝ DEŇ
     • Milí rodičia !

      Dnes sme mali na raňajky chlebík vo vajíčku. Bol výborný. Po raňajkách sme navštívili ihrisko v Detskom raji. Hrali sme sa rôzne hry : americký futbal, bedminton, vybíjanú, futbal a pod. Vo vybíjanej vyhrali učitelia spolu s pár žiakmi. Na obed bol segedínsky guláš a kurací vývar. Popoludní sme navštívili Múzeum TANAPu. Boli tam vypchaté zvieratá, brloh medveďa, rastlinstvo, kroje a hračky. Cestou z múzea sme sa zastavili na sv. omši v Novom Smokovci. Na večeru bol grenadír. Večer nás ešte čaká skúška odvahy. Celý deň bol suprový !

      S pozdravom IV.A trieda.

     • POZDRAV ZO ŠKOLY V PRÍRODE - TRETÍ DEŇ
     • Milí rodičia,

      dnes ráno po raňajkách sme išli na vlak do obce Štrbské Pleso. Vo vlaku sme sa tlačili ako sardinky. Pricestovali sme do Starého Smokovca a prestúpili do druhého vlaku na Štrbské pleso. Už z ďaleka bolo vidieť hotel Patria a skokanské mostíky. Okolo plesa sme si mohli zacvičiť. Videli sme tam káčera a ryby. Ondrej našiel v domčeku pri plese perlu. Cestou späť sme si mohli kúpiť suveníry. Spiatočná cesta bola v pohode. Po obede sme sa učili. Na večeru sme mali dukátové buchtičky, po nej sme sa vlakom presunuli do Tatranskej Lomnice na sv. omšu. Kňaz nás pekne privítal a naši žiaci Tadeáš, Tóno a Peter pri nej miništrovali. Naspäť sme sa vrátili pešo.

      S pozdravom IV.A trieda.

     • Výlet škôlkárov v ZOO
     • V utorok sme sa vláčikom vybrali s našimi škôlkarmi  do zoologickej záhrady do Sniny.Mohli sme vidiet domáce,  a aj divé zvieratá.Páčil sa nám aj 700 kilový zubor, ktorý si nažíval  s kravičkou v jednej ohrade.Mohli sme zvieratká kŕmiť krmivom, ktoré nám ponúkol pracovník zoo.Po krásnom jazdení na koníkovi sme sa občerstvili dobrotami, ktoré nám opiekli a pripravili naši rodičia v areáli zoo.Bol to krásny deň plný zážitkov a zábavy.

     • Pozdrav zo školy v prírode - druhý deň
     • Milí rodičia!

      Dnes sme sa zobudili a hneď potom nasledovala ranná rozcvička. Po nej sme sa pripravili na túru. Vlakom sme cestovali do Starého Smokovca. Zubačkou sme sa vyviezli na Hrebienok. Po Tatrách sme putovali takmer tri hodiny. Popri Bilíkovej chate a Studenom potoku sme sa dostali až k Reinerovej útulni. Tam nás privítala „domáca“ líška. Zubačkou sme sa vrátili do Starého Smokovca a odtiaľ späť do Starej Lesnej. Veľmi sa nám to páčilo.

      S pozdravom IV.A trieda.

     • Pozdrav zo školy v prírode - prvý deň
     • Milí rodičia!

      Srdečne Vás pozdravujeme z penziónu Erika. Dnes sme zažili pekný výhľad na Studený potok a na schátralý lyžiarsky mostík. Máme sa tu dobre a tešíme sa na ďalší výlet.

      S pozdravom IV.A trieda.

     • OZNAM O KONANÍ 2. KOLA PRIJÍMACÍCH SKÚŠOK
     • Riaditeľka Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Humennom vyhlasuje 2. kolo prijímacích skúšok na doplnenie posledných voľných miest do 1. ročníka 4-ročnej formy gymnázia. 
      Prihlášky je potrebné doručiť do školy do 10. 6. 2019. Prijímacie skúšky sa uskutočnia 18. 6. 2019 so začiatkom o 7:45 v aule školy.

     • Milujem svoje mesto – Milujem svoj kraj
     • Na podnet Prešovského samosprávneho kraja, preds. M. Majerského a dobrovoľníkov z mesta Prešov sa  aj v našom meste zúčastnili žiaci, študenti a pedagógovia dobrovoľníckej činnosti. Cieľom bola výchova k občianstvu a rozvoju pozitívneho vzťahu k mestu, škole, majetku  a vytváraniu nezištných hodnôt.  Vďaka patrí všetkým, ktorí skrášlili areál našej školy – vonkajší plot, vyčistenie priestoru  v zadnej časti ( žiaci IX.A s Mgr. Kavčákovou, študenti Sexty s Mgr. Rovňákom). Kalváriu v meste upratovali študenti II. AG s Mgr. Karpielom. Ďakujeme ešte raz všetkým a vďaka patrí i TS mesta Humenné, ktoré nám poskytli technickú pomoc.

     • MDD v našej MŠ
     • Aj v tomto roku sme sa tešili na sviatok MDD. Hoci nám počasie neprialo a slniečko sa schovalo oslávili sme ho  v našej škôlke a bolo nám naozaj veselo.V tento deň sme tancovali, veľa súťažili samozrejme aj hostili.Bol to krásny deň plný zábavy a hier.

     • Deň venovaný deťom
     • Žiaci prvého a druhého ročníka ZŠ oslávili svoj deň netradične, spoznávaním  zaujímavých povolaní pri prehliadke v záchrannej brigáde a spoločnou zmrzlinou po ceste späť do školy. Ďakujeme všetkým bezpečnostným a záchranným zložkám, ktoré s trpezlivosťou predviedli deťom ich špeciálne poslanie: pomáhať a chrániť nás všetkých

     • Kresťanská mamička 2019
     • Dňa 29.5.2019 sa v našom ŠKD ako každoročne uskutočnila súťaž : O najlepšiu kresťanskú mamičku.Dievčatá, ktoré sa do súťaže prihlásili absolvovali tieto disciplíny: - prihovoriť sa dieťatku,-zaspievať uspávanku, - povešať plienky, - natrieť chlieb džemom.Všetky boli jedinečné. Ťažko bolo vybrať ,ktorá bola naj...! Nakoniec sa porota dohodla takto: 1. miesto - Michaela Bačovčinová, 2.miesto - Kristínka Nastišinová, 3.miesto -Viktória Valaliková, 4.miesto - Kristínka Bajcurová, 5.miesto Chiara- Kováčová a  ďalšie účastníčky súťaže.Všetky zúčastnené dievčatá boli odmenené. Tešíme sa o rok!

     • Matematika trochu inak...
     • Matematika bola, je a bude stále súčasťou života. Vždy bude udávať rytmus v rozvoji mnohých vedných oborov, či v bežných počtoch pri tvorbe rozpočtu, výbere výhodných ponúk ... Často počúvame tvrdenie, že matematika je len pre „vyvolených“. Spolu so študentmi sme sa aspoň čiastočne pokúsili tento mýtus vyvrátiť a poukázať na jej prítomnosť a využívanie v bežnom živote – praxi, deň čo deň. Posúďte sami ako dopadlo projektové vyučovanie vo vybraných triedach.

      Spotreba materiálu, telesá – budovy, predmety okolo nás. Nie sme ich súčasťou? (Projekty tried SEKUNDA a TERCIA)

      Mgr. Lichmanová Katarína